Ateş püskürtmüştü: Elon Musk rakiplerine ve haber sitelerine savaş açtı!

Eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X, Reuters ve New York Times web sitelerinin yanı sıra Bluesky, Facebook ve Instagram gibi rakiplerinin içeriklerine erişimi geciktirdi.

Washington Post’un Salı günü yaptığı testlere dayandırdığı habere göre, X’te etkilenen web sitelerinden birine giden bir bağlantıya tıklandığında web sayfasının yüklenmesi yaklaşık beş saniyelik bir gecikmeyle sonuçlanıyor. Reuters da yaptığı testlerde benzer bir gecikme gördü.

ELON MUSK HABER KURULUŞLARINA ATEŞ PÜSKÜRTMÜŞTÜ

Salı günü öğleden sonra geç saatlerde, X’in gecikmeyi ortadan kaldırdığı görüldü. Yorum için iletişime geçildiğinde X’in, gecikmenin kaldırıldığını doğruladığı ancak ayrıntı vermediği belirtildi.

Ekim ayında Twitter’ı satın alan milyarder Elon Musk, daha önce Tesla ve SpaceX’i de içeren şirketleri hakkında eleştirel haber yapan haber kuruluşlarına ve gazetecilere ateş püskürmüştü. Twitter daha önce de kullanıcıların rakip sosyal medya platformlarına link göndermelerini engellemişti.

New York Times sözcüsü, bağlantı gecikmesiyle ilgili olarak X’ten bir açıklama almadıklarını söyledi.

Sözcü Salı günü yaptığı açıklamada, “Bu süre ertelemesinin arkasındaki mantığı bilmemekle birlikte, herhangi bir haber kuruluşuna belirsiz nedenlerle uygulanan hedefli baskıdan endişe duyarız” dedi.

Bir Reuters sözcüsü ise şunları söyledi: “Washington Post’ta yer alan ve X’teki Reuters haberlerine bağlantıların açılmasında gecikme yaşandığına dair haberin farkındayız.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x