Bilal Erdoğan, Berat Albayrak, Numan Kurtulmuş… Kimin adayı kim… AKP’nin İBB aday adayları

Hürrem Elmasçı

Çocuklar, Ak Parti’nin cumartesi günü İstanbul milletvekilleri toplantısı vardı. Gündemlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye-İBB Başkan aday adayları arayışı vardı.

Bir gün sonra Odatv’de okudum; anketlerde ismi önde çıkan Sayın Süleyman Soylu ansızın aday olmayacağını açıkladı. Ne yalan yazayım şaşırdım ve bir o kadar meraklandım. İBB başkan adayları arasında kim bilir bilmediğimiz nasıl bir mücadele var?

Siyaset bu çocuklar, hep bir yarış olması işin doğasında var. Kim İBB Başkanı olmak istemez ki?

KİMİN ADAYI KİM

Çocuklar size çok özel kulis bilgileri yazsam da uzun yazıları hiç sevmiyor, hemen okumayı bırakıyorsunuz: Sabırsız kuşaksınız. Kısa keseceğim. Aldığım bilgilere göre:

-Sayın Bilal Erdoğan’ın adayı Murat Kurum imiş. Mühendis olan Sayın Kurum, TOKİ’de Emlak Konut’ta çalıştı. Beş yıl Çevre Bakanlığı görevinde bulundu. Başarılı olduğu Ak Parti çevrelerinde sıklıkla dile getiriliyor. Şimdi İstanbul milletvekili.

-Sayın Berat Albayrak’ın adayı Adil Karaismailoğlu imiş. Mühendis olan Sayın Karaismailoğlu, eski Bakan Berat Beyin hemşehrisi, Trabzonlu. Ta 1995 yılından beri, İBB döneminden beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarından. İETT, TOKİ ve İBB genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul’a kazanınca görevinden istifa etti. Bir yıl sonra Ulaştırma Bakanı yapıldı. Şimdi Trabzon milletvekili…

Çocuklar “İstanbul” denince kurulan “oyuna” mutlak Numan Kurtulmuş’u eklemeniz şart. Sadece Ak Parti değil tüm İstanbul’a Sayın Kurtulmuş etkisi büyüktür.

-Sayın Numan Kurtulmuş’un adayı Tevfik Göksu imiş. Biliyorsunuz Sayın Göksu 2009 yılından beri Esenler Belediye Başkanı. İBB Ak Parti Grup Başkanvekili. Adıyamanlı Sayın Göksu, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti İstanbul teşkilatlarında yıllarca görev yaptı.

Bu üç isimden hangisi İBB başkan adayı olacak göreceğiz. Ancak:

ERDOĞAN’IN ADAYI

Çocuklar biliyorsunuz artık, kabul edin etmeyin Ak Parti’nin “tek sahibi” vardır; Sayın Recep Tayyip Erdoğan!

Nihai sözü her daim Sayın Erdoğan söyler. Kurum, Karaismailoğlu ya da Göksu’dan birini aday yapar mı belli olmaz. Ama bunca yıl görünen şu ki; kendisine baskı yapıldığında hiç kimsenin aklında olmayan birini aday yapıveriyor! Parti içinde kavgayı hiç sevmediği de bilinen özelliklerinden.

Bana kalırsa çocuklar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da şansı var. Cemaatlerin onu istediği yazılıp duruyor. Ben buna bakmıyorum, tahminim tek bir sebebe dayanıyor:

Sayın Koca, bakanlığı da istemediğini söyledi, ama kabul ediverdi! Şimdi de İBB Başkan adayı olmayacağını ısrarla telaffuz etmesi dikkatimi çekiyor.

Yani çocuklar, “istemiyorum” diyenler aslında “Sayın Erdoğan bilir” demeye getiriyorlar bence!

Bakalım ne olacak, yaşayıp göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x