Kansere yakalanan Daum, tedavisi hakkında konuştu

Süper Lig’de Beşiktaş ve Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşayan, ayrıca Bursaspor’da da görev yapan Christoph Daum kansere yakalanmıştı. Daum, akciğer kanseri tedavisinin gidişatı ve hayatıyla ilgili detaylar verdi.

Alman basınına konuşan Daum, tedavisinin iyi gittiğini ancak kanserin tamamen yenilecek bir şey olduğuna inanmadığını söyledi, “Kanseri yenebileceğimizi düşünmek ve ‘bitti’ demek hüsnükuruntu olur.” dedi.

“Kanseri yenebileceğimizi düşünmek ve ‘artık bitti’ demek hüsnükuruntu olur. Benim için bu daha çok şunu söyleyebilmekle ilgili: Kanseri kontrol altına aldık ve onunla birlikte yaşlanabilirim. Bunun için de daha fazla terapi gerekli olacaktır.”


“50 yaşın üzerinde herkes kontrole gitmeli”

Akciğer kanserinin kendisinde geçen yaz rutin bir kontrol sırasında keşfedildiğini belirten Daum şöyle konuştu:

“Bu sırada düzensizlikler meydana geldi ve bunun sonucunda akciğer kanseri keşfedildi. Bu nedenle 50 yaşın üzerindeki herkese düzenli olarak kontrole gitmelerini tavsiye edebilirim.”


“Sigaralar neden oldu”

Alman teknik adam, kendisine tanı konulduğu güne kadar sigara içtiğini ve hastalığına etkide bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Günde yarım paket ile bir paket arasında sigara içiyordum. Bu kesinlikle hastalığıma etkide bulundu. Bırakmak tamamen bir irade meselesi. Tüm hayatım yenilgiden sonra ayağa kalkmak ve bir sonraki maçı kazanmak üzerine kurulu. Sürekli mücadelenin hayatımın büyük bir parçası olması şimdi bir avantaj haline geldi. Vücudumda her zaman mücadele etmem gereken davetsiz bir misafir var. Onunla yüzleşeceğim ve onu uzaklaştıracağım ya da en azından sınırlayacağım ki birlikte iyi yaşayabilelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir