Mehmet Baykan milletvekili adayı oldu!

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimler öncesi, siyasi partiler milletvekilliği listelerini YSK’ya teslim etti. 

Spor Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Mehmet Baykan, Ak Parti Konya Milletvekili aday adayı olmuştu. 

Başta Konya ve tüm spor camiasının önemli isimleri arasında yer alan Baykan, milletvekili adayı oldu. Baykan, 15 kişilik adaylık listesinin 6. sırasında yer aldı. 

59 yaşındaki Mehmet Baykan, adaylığının kesinleşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Rabbim mahcup etmesin” dedi.

 
Ak Parti Konya Milletvekili aday listesi ise şu şekilde:

 1. Tahir AKYÜREK
   
 2. ​Orhan ERDEM
   
 3. Selman ÖZBOYACI
   
 4. Meryem GÖKA
   
 5. Abdullah AĞRALI
   
 6. Mehmet BAYKAN
   
 7. Ziya ALTUNYALDIZ
   
 8. Latif SELVİ
   
 9. Mustafa Hakan ÖZER
   
 10. Faruk ÖZÇELİK
   
 11. Burhanettin SEVENCAN
   
 12. Saadet Armağan GÜLEÇ KORUMAZ
   
 13. Ercan USLU
   
 14. Hümeyra SAÇKESEN
   
 15. Muhammed ZEREN

Mehmet Baykan kimdir?

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden Baykan, Ak Parti Konya Milletvekili adayı oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir