Erdoğan’dan ABD’ye veto tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Dünya İnsan Hakları Günü İnsanlığın Yüzü Programı”na katıldı. Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye dönük saldırıları ve ABD’nin bölgede ateşkes çağrısı yapan taslağı BM Güvenlik Konseyi’nde veto etmesine değindi. Erdoğan “Batılı ülkelerin sınırsız desteğini alan İsrail yönetimi, Gazze’de insanlığın yüzünü kızartacak katliamlara imza atıyor” diyen Erdoğan şunları söyledi:

– BM Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üye ve geçici üyeler… Fakat sadece ABD’nin ret oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına. Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Ama biz ne diyoruz? Aslında adil bir dünya mümkün. Ama Amerika’yla değil.

– İsrail’in parasıyla bütün silah mühimmatıyla yer alıyor. Ey Amerika… Bunun hesabını nasıl vereceksin? İsrail’in yanında yer alan, Aylan bebeklerin karşısında yer alanlara diyoruz ki; biz de sizin karşınızdayız.

– Ülkemizdeki Gezi olaylarında ve Ukrayna’nın işgalinde olay yerlerine kamp kurup, saatlerce canlı yayın yapan BBC’den CNN’ine anlı şanlı basın organlarının en büyük icraatları, failleri gizleyip, zulmü gözlerden kaçırmaktan ibaret.

– 70’şi aşkın basın mensubu Gazze’de ne yazık ki ebediyete yürüdü. BM Güvenlik Konseyi’nden zaten bir umudumuz, beklentimiz kalmadı. Görevi küresel barışı ve istikrarı korumak olan Güvenlik Konseyi, 7 Ekim’den bu yana İsrail’i koruma ve kollama konseyine dönüştü.

– BM, BM Güvenlik Konseyi reforme edilmesi, şarttır. Bu BM ve BM Güvenlik Konseyi’yle insanlığın bir yere varması mümkün değil.

– Gazze’den sonra hiçbir şey eski tas eski hamam devam edemez. İşgal edilmiş Filistin topraklarındaki zulmün hesabı insanlık vicdanıyla birlikte hukuk önünde mutlaka sorulmalıdır. Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x